Asgari ücret 1300 tl olunca maaşlar nekadar artıcak.

6 Kasım 2015 Cuma  |    |  Bu Haber 1075 Kez Okundu.

 

Taban ücrete yapılacak artış sebebiyle asgari ücretle çalışmayan sektörlerde de minimum yüzde 16-17 oranında maliyet artırıcı etki yapacağı hesaplanıyor.
 
TÜM ÜCRETLERİ ETKİLİYOR
 
Asgari ücret, toplu sözleşme yapılan iş yerlerinde de taban ücret olarak kabul görüyor. Bu sebeble gelecek yıl özel sektörde başlayacak olan toplu sözleşme sürecinde asgari ücrete yapılan zam belirleyici olacaktır. Agsari ücretin netinde yapılacak olan yüzde 30'luk artış, toplu sözleşmelerin de otomatikman daha yukarıdan sonuçlanmasını sağlayacaktır. Böylece ücretlerin genel seviyesi yukarı çekilecek. Özel sektöre etkisi bununla da sınırlı kalmayacak. Özel sektörde 1000 TL'nin üstünde ücret alanlarda da etkinin görüleceğini belirten bir yetkili bu durumu şöyle anlattı:
 
"MAAŞLARA ORTALAMA 300 LİRA ZAM"
 
Şu anda 1200 TL alan birisi, asgari ücretin üstünde maaş alıyor. Yeni skalada ise bu çalışanın maaşı asgari ücretin altında kalacak. Normal ücret skalasını korumak için otomatikman 300 TL'yi vermek gerekecek. Aynı şekilde birçok işyerinde şef, ustabaşı ve kıdemli çalışanlarla, asgari ücretli çalışanlar arasında bir ücret dengesi var. 2016 yılı itibarıyla bu skalanın bozulmaması için diğer ücretlerde de ciddi artışlar yapılması gerekecek. Bu yapılmazsa iş yeri barışı ve çalışan verimliliğiyle ilgili sıkıntılar yaşanacak. Yıllar boyunca iş yerlerinde oluşmuş düzen bir anda ortadan kalkacak. Ucuz işgücüyle dünyada rekabet gücü olan birçok sektör de, maaş zamlarından olumsuz etkilenebilir."
 
MEMURLARI DA ETKİLİYOR
 
Asgari ücrette yıl başında yapılan artışlar, memur maaşlarını da doğrudan etkiliyor. Bu etki asgari geçim indirimi üzerinden oluyor. Şu anki sisteme göre, bir ücretlinin asgari geçim indirimi belirlenirken asgari ücretle ücret dilimleri çarpılıyor. Evde bakım ücretleri, sigortalıların borçlanma tutarları, Genel Sağlık Sigortası kapsamında yapılacak prim ödemelerinde de asgari ücret belirleyici oluyor. Bu nedenle asgari ücretteki artış tutarı a'dan z'ye birçok kişi ve kurumun yakından takip ettiği bir konu olacak.
 
Haberin Kaynağı:hurriyet.com.tr

Hakkımızda

Hakkımızda içerik

Twitter

  • @Ortam That's a very good question :) You may want to contact the author. There's a form on the right when you click their name.

    - 10 hours ago
  • @Ortam Have you opened a support ticket yet? Can you send methe ticket number? Thanks!

    - 2 days ago

Flickr Photos


Eğlence Eğlence