Yılbaşı gecesi neden kırmızı iç çamaşırı giyilir.

31 Aralık 2015 Perşembe  |    |  Bu Haber 15882 Kez Okundu.

 

Yeni bir sene, yep yeni kararlar, yeni umutlar, yeni aşklar ve her şeyden önemlisi yepyeni bir başlangıç demek. 2015 yılını geride bırakacağımız bugünde son yıllarda ülkemizde de oldukça popüler olan bir gelenek var: Kırmızı iç çamaşırı.
 
Amerikalı bir iç çamaşırı satıcısı olan Henry George 1956 yılında iflas etmiştir. George, kadınların sütyen ve külotları takım olarak kırmızı renkte satın alırken, tek külot alanların sadece siyah ya da beyaz renkleri tercih ettiklerini fark etmiştir. Çalışanları ile bir toplantı düzenleyen George, kırmızı külotları satmak için bir strateji geliştirmiştir. Pek çok rivayete göre, 31 Aralık gecesi giyilen kırmızı iç çamaşırları kişiye şans getirdiği. Kültürlere göre değişkenlik gösteren kırmızı iç çamaşırının hikâyesinden bir tanesi şöyle
 
George, yeniyıldan bir hafta önce üç senedir satamadığı kırmızı külotları yakın çevresindeki bayanlara hediye etmiş ve bunun onlara şans getireceğini söylemiştir. 31 Aralık günü George'un deposunda kalan kırmızı külotların hepsi tükenirken, kırmızı külotların şans getireceği kulaktan kulağa yaygınlaşmış.
 
İtalya, Japonya ve İspanya'da da 31 Aralık günü giyilen kırmızı külotun uğur getirdiğine inanılıyor. İtalya'nın Napoli bölgesinde ise bayanlar yılbaşı hazırlıkları boyunca kırmızı iç çamaşırı giyiyor ve yeni yıla buşekilde giriyorlar.
 
Haberin Kaynağı: Haberler.com
 

Hakkımızda

Hakkımızda içerik

Twitter

  • @Ortam That's a very good question :) You may want to contact the author. There's a form on the right when you click their name.

    - 10 hours ago
  • @Ortam Have you opened a support ticket yet? Can you send methe ticket number? Thanks!

    - 2 days ago

Flickr Photos


Eğlence Eğlence